طراحی فرش فرایندی برای ترسیم و پیش‌بینی تولید فرشی است که در آینده بافته می‌شود. در این فرایند تعیین و ترسیم طرح و چارچوب اصلی و نقش‌مایه‌های مندرج در آن، اندازه و چگونگی نسبت متن و حاشیه صورت می‌گیرد.

این فرایند در تولید فرش‌های شهری به‌صورت دقیق تا دستیابی به نقشه نهایی و ترسیم روی کاغذ شطرنجی شکل می‌گیرد و در فرش‌های روستایی و عشایری اغلب در ذهن قالیباف رخ می‌دهد و روی کاغذ پیاده نمی‌شود.

با توجه به آن‌که طراحی اصل و اساس شکل‌دهی به منظره بصری فرش است، توجه به آن ضروری است و شالوده بنیادی بافت فرش را شکل می‌دهد. بر این اساس شرکت فرش آستان قدس رضوی از دیرباز با ایجاد واحد طراحی کوشیده است به طرح و نقشه‌هایی اصیل، نفیس و همسو با دیرینگی و ارزش‌های فرش دست‌باف ایران دسترسی یابد و اکنون نیز افزون بر بهره‌گیری از توان و مهارت طراحان کهنه‌کار و باتجربه، از استعداد و قابلیت‌های طراحان جوان نیز بهره می‌گیرد.

شرکت فرش آستان قدس رضوی برآن است تا ضمن پایبندی به اصالت‌های فرش ایران، نوآوری و پاسخگویی به سلایق و نیازهای مصرف‌کنندگان فرش دست‌باف را نیز در دستور کار قرار دهد و در این مسیر افزون بر طراحی فرش برای استفاده در حرم مطهر رضوی، طراحی و ترسیم نقشه برای دیگر بازارهای داخلی و خارجی را به انجام می‌رساند.

 

برای آشنایی بیشتر با انواع طرح‌های فرش ایران به این پیوند سر بزنید:

انواع طرح‌های فرش ایران