فعالیت‌های اصلی

تولید

فعاليت اصلی شركت فرش آستان قدس رضوی بافت فرش دست‌باف نفيس و باکیفیت (در رجشمارهای مختلف و با بهترين و مرغوب‌ترین مواد اوليه و رنگرزی گياهي در اندازه‌های مورد نياز رواق‌ها و بيوتات متبركه حرم مطهر و نیز دیگر سفارش‌دهندگان) است.

سالانه حدود 4 هزار مترمربع فرش دست‌باف در کارگاه‌های این شرکت با هدف استفاده در حرم مطهر بافته می‌شود و نزدیک به 500 نفر قالیباف در این زمینه مشغول فعالیت هستند.

افزون بر آن که زنجیره کامل تولید (تهیه پشم خام و مواد اولیه، رنگرزی، ریسندگی، طراحی، بافت و پرداخت) در این شرکت وجود دارد، در همه مراحل تولید و بافت قالي‌ها با هدایت هيئت مديره و به‌وسيله استادكاران ماهر در تمام جنبه‌های فنی و تخصصی، نظارت كافي و مستمر صورت مي‌پذيرد و در انتخاب نقشه نیز حفظ اصالت و احیای هنر اصیل فرش دست‌باف كاملاً مورد توجه قرار دارد؛ به‌طوري‌كه طبق نظر كارشناسان و خبرگان هنر- صنعت فرش دست‌باف، هيچ‌گونه ايرادي از نظر فني و تخصصي بر فرش‌هاي توليدي اين شركت وارد نيست.

افزون بر این، شرکت نسبت به تولید فرش باکیفیت مازاد بر نیاز حرم مطهر و برای عرضه در بازار داخلی و خارجی نیز اقدام می‌کند.

 

ارائه خدمات

فرش‌آرایی رواق‌های حرم مطهر و روگذرها برای برگزاری نماز جماعت، جشن‌ها، سوگواری‌ها و مناسبت‌های خاص، انبارداری و نگهداری تخصصی فرش‌های دست‌باف و ماشینی حرم مطهر، نگهداری، غبارروبی، لکه‌گیری، شست‌و‌شو و مرمت مستمر فرش‌ها و نیز برآورد نیاز سالانه حرم مطهر برای تولید و تأمین فرش از جمله خدماتی است که در این بخش از سوی شرکت فرش آستان قدس رضوی ارائه می‌شود.

پيگيري‌هاي مستمر و نظارت مستقيم بر نحوه ارائه خدمات موجب شده است كه شركت بتواند علي‌رغم توسعه مستمر رواق‌ها و صحن‌ها، این تعهد و ادای وظیفه را به بهترین شکل به انجام رساند و اسباب رفاه حال زائران حرم مطهر رضوی را از نظر استفاده از اماكن مفروش‌شده با فرش باکیفیت و مطلوب، به‌ويژه در مراسم و مناسبت‌ها فراهم آورد.

بازرگانی

شركت فرش آستان قدس رضوی هر ساله نسبت به خريد فرش‌هاي نذوراتي و ساير فرش‌هاي مازاد بر نياز حرم مطهر به‌نرخ ارزيابي كارشناسان مرضي‌الطرفين اقدام می‌کند و فرش‌هاي خريداري‌شده را به‌انضمام بخشي از توليدات خود كه مورد استفـاده در امـاكن متبركه قـرار نـگرفته بـاشد يا پس از مدتي استفاده در اماكن متبركه جمع‌آوري شده باشد، در محل نمايشگاه شركت یا نمایشگاه سالانه فرش در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران به فروش می‌رساند.

توسعه این فعالیت‌ها و گسترش بخش بازرگانی با افزایش کانال‌های توزیع نیز در دستور کار این شرکت قرار دارد.