گسترش پوشش بیمه‌ای برای قالی‌بافان

بیمه
قالی‌بافان شرکت فرش آستان قدس رضوی زیر پوشش بیمه صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر قرار گرفتند.

به گزارش روابط عمومی شرکت فرش آستان قدس رضوی، آن دسته از قالی‌بافان شاغل در کارگاه‌های تولید فرش این شرکت که تاکنون از انواع خدمات و پوشش‌های بیمه‌ای برخوردار نبودند، اکنون تحت پوشش «بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر» قرار گرفتند.

بر پایه این گزارش، با رایزنی‌های انجام‌شده با صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر و با مصوبه هیئت مدیره این شرکت، تعداد 175 نفر از قالی‌بافان در نیمه دوم سال 1400 از مزایا و خدمات بیمه‌ای صندوق یادشده بهره‌مند شده‌اند و سهم این بیمه‌شدگان از سوی شرکت پرداخت می‌شود.

با تصمیم هیئت مدیره شرکت فرش آستان قدس رضوی، سطح 8 درآمدی (بالاترین سطح از جدول سطوح درآمدی صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر) برای قالی‌بافان این شرکت در نظر گرفته شد و سهم بیمه این قالی‌بافان نیز به طور کامل از سوی شرکت به حساب صندوق یادشده واریز می‌شود.

گفتنی است با وجود تصویب و اجرای قانون بیمه‌های اجتماعی قالی‌بافان و شاغلان صنایع‌دستی که دولت را مکلف به پوشش بیمه‌ای گسترده قالی‌بافان می‌کند، این قانون در سال‌های اخیر به‌علت عدم تخصیص اعتبار لازم به‌ طور کامل به اجرا درنیامده و شمار زیادی از قالی‌بافان کشور از حمایت‌های این قانون بی‌بهره مانده‌اند.

در چنین شرایطی، بیمه روستاییان و عشایر می‌تواند اقدامی مکمل برای پشتیبانی حداقلی از هنرمندان و فعالان هنر-صنعت فرش دست‌باف ایران باشد که مقرر بود در سال نخست بهره‌مندی قالی‌بافان از این خدمات، حق بیمه سهم ایشان از سوی دولت پرداخت شود اما با توجه به خُلف وعده‌های انجام‌شده، این مهم برای فرشبافان شرکت فرش آستان قدس رضوی از سوی این شرکت تقبل شد.

اکنون و با بیمه‌شدن 175 قالی‌باف جدید، همه جمعیت بیش از 500 نفری قالی‌بافان همکار با شرکت فرش آستان قدس رضوی تحت پوشش یکی از انواع بیمه‌های جاری در کشور قرار گرفته‌اند.

 همدان_4
فرش‌های خراسان در دیار هگمتانه
 و معماری_1
نشست تخصصی «فرش و معماری» برگزار می‌شود
سایت
فراگیران دانش؛ نظاره‌گر فرایند تولید فرش
-5938239118393850930_121
تازه‌ترین بافته‌ها ارزیابی شدند