ققنوسِ فرشِ ایرانی باز هم سر برمی‌آورد

فرش دست‌باف ایرانی همچون ققنوس مرغی نادر و بی‌همتاست که گرچه ممکن است پس از هزار سال عمرش پایان یابد اما از خاکسترش ققنوسی دیگر زاده می‌شود و باز به حیات ارجمند خود ادامه می‌دهد.

شرکت فرش آستان قدس رضوی می‌تواند به زایشِ ققنوس‌وارِ فرش دست‌باف ایرانی یاری برساند.

رئیس هیئت مدیره شرکت فرش آستان قدس رضوی با بیان این گزاره افزود: فرش دست‌باف ایرانی همچون ققنوس مرغی نادر و بی‌همتاست که گرچه ممکن است پس از هزار سال عمرش پایان یابد اما از خاکسترش ققنوسی دیگر زاده می‌شود و باز به حیات ارجمند خود ادامه می‌دهد.

دکتر حمید کارگر با اشاره به تنگناها و آسیب‌های کنونی که هنر- صنعت فرش دست‌باف ایران را تهدید می‌کند گفت: بی‌مهری‌ها و کم‌لطفی‌ها در حق این میراث کهن ایرانی که هم وجوه شاخص فرهنگی و هنری دارد و هم از منظر اشتغال‌زائی و ارزآوری درخور توجه است، موجب شده تا شرایط مطلوبی را شاهد نباشیم و فرش ایرانی را دچار دشواری‌های گوناگون می‌بینیم اما همیشه راه برون‌رفتی موجود است.

وی ادامه داد: بی‌ثباتی‌های اقتصادی، تحریم‌های مستقیم و غیرمستقیم، تورم و گرانی حاکم بر فعالیت‌های اقتصادی از جمله بهای رو به افزایش مواد اولیه، کاهش تقاضای داخلی و خارجی برای فرش دست‌باف، ظهور انواع کف‌پوش‌ها و زیراندازهای جایگزین، اتخاذ برخی سیاست‌های آسیب‌رسان و ناروا، فاصله گرفتن از بازار جهانی و نیاز و سلیقه مخاطبان و… موجب شده است تا شرایط کنونی مطلوب و قابل اعتنا نباشد.

وی در عین حال یأس و ناامیدی را راهگشا ندانست و افزود: فرش ایرانی در عمر چند هزارساله خود ناملایمات زیادی را از سر گذرانده و همچنان استوار و خوشنام باقی مانده و چون ققنوسی پس از هر آسیب و تنگنا سربرآورده است.

دکتر حمید کارگر ادامه داد: شرکت فرش آستان قدس رضوی با پیشینه‌ای چهل ساله و با اتکا به تجارب اندوخته خود در تولید فرش‌های اصیل و باکیفیت بر آن است تا سهم موثرتری در حراست و پاسداری از این میراث کهن و ارزشمند ایفا کند و به اعتلای بیش از پیش هنر- صنعت فرش دست‌باف ایران یاری برساند.

رئیس هیئت مدیره شرکت فرش آستان قدس با برشمردن برخی ویژگی‌ها و مزیت‌های این شرکت گفت: دارا بودن چندین کارگاه تولید متمرکز فرش دست‌باف که در سطح کشور کم‌نظیر است و نیز در اختیار داشتن ارکان مهم زنجیره تولید فرش دست‌باف همچون رنگرزی، بافت، پرداخت، قالیشویی و نیز تجربه انباشته چهل ساله در کنار خدمات‌رسانی مستمر به بارگاه مطهر رضوی شرایطی را رقم زده‌است که این شرکت بتواند به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و نامدارترین شرکت‌های تولید فرش در کشور، مهیای نقش‌آفرینی گسترده‌تر در این هنر- صنعت باشد.

(این گفت‌و‌گو در وبگاه ایران کالا منتشر شده‌است)

 همدان_4
فرش‌های خراسان در دیار هگمتانه
 و معماری_1
نشست تخصصی «فرش و معماری» برگزار می‌شود
سایت
فراگیران دانش؛ نظاره‌گر فرایند تولید فرش
-5938239118393850930_121
تازه‌ترین بافته‌ها ارزیابی شدند