گامی در همکاری صنعت و دانشگاه

تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت فرش آستان قدس رضوی و مؤسسه آموزش عالی فردوس منعقد شد.

در آیین امضای این تفاهم‌نامه که در محل مجتمع تولید فرش آستان قدس رضوی به انجام رسید، طرفین بر همکاری دو نهاد صنعت و دانشگاه تأکید و درباره محورهای متنوع این همکاری بحث و تبادل نظر کردند.

دکتر جلیلی صفریان؛ رئیس مؤسسه آموزش عالی فردوس و معاونان این مؤسسه ضمن بازدید از توانمندی و ظرفیت‌های تولیدی شرکت فرش آستان قدس رضوی و آشنایی با ابعاد متنوع هنر-صنعت فرش دست‌باف ایران، بر لزوم ایجاد و توسعه همکاری‌های آموزشی، فرهنگی، هنری، علمی و فناورانه تأکید کردند و از آمادگی هیئت علمی و گروه‌های آموزشی این مرکز آموزشی برای تقویت همکاری‌ها خبر دادند.

دکتر حمید کارگر؛ مدیرعامل شرکت فرش آستان قدس رضوی نیز ضمن تشریح زوایای مختلف و متنوع تولید فرش دست‌باف و انواع فعالیت‌های در حال انجام از جمله طراحی، رنگرزی، بافت، قالی‌شویی و پرداخت، برخی از زمینه‌های عملیاتی شدن همکاری‌های مشترک را برشمرد.

اجرای تورهای علمی، آموزشی و هنری آشنایی با فرایند تولید فرش دست‌باف برای دانشجویان، هدایت و حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی مرتبط با فرش، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، همایش‌ها و جشنواره‌ها و رویدادهای مشترک، نوآوری و ایده‌پردازی در خلق آثار متنوع و تنوع بخشیدن به سبد محصولات شرکت فرش، و نیز طراحی و فضاسازی‌های تولیدی و نمایشگاهی با استفاده از خلاقیت و هنر دانشجویان از جمله محورهای یادشده در این نشست مشترک بود.

گفتنی است مؤسسه آموزش عالی فردوس که  از سال 1384 با دریافت مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت خود را در مشهد آغاز کرده است، قطب آموزش دانشگاهی هنر در خراسان محسوب شده و در مقاطع تحصیلی کاردانی تا کارشناسی‌ارشد در رشته‌های متنوعی همچون پژوهش هنر، هنراسلامی، معماری داخلی، تصویرسازی، ارتباط تصویری، نقاشی، مدیریت بازرگانی، تاریخ هنراسلامی ایران، مهندسی معماری، ادبیات نمایشی، هنرهای چندرسانه‌ای، حسابداری، گرافیک و هنرهای تجسمی دانشجو می‌پذیرد.

شایان ذکر است شرکت تهیه و تولید فرش آستان قدس رضوی نیز با پیشینه‌ای چهل ساله، از نامدارترین و بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید متمرکز فرش در ایران است که افزون بر تهیه و تأمین فرش برای حرم مطهر رضوی و مدیریت خدمات فرش آن بارگاه مطهر، فعالیت تولیدی و تجاری گسترده‌ای را در حوزه فرش دست‌باف به انجام می‌رساند.

 همدان_4
فرش‌های خراسان در دیار هگمتانه
 و معماری_1
نشست تخصصی «فرش و معماری» برگزار می‌شود
سایت
فراگیران دانش؛ نظاره‌گر فرایند تولید فرش
-5938239118393850930_121
تازه‌ترین بافته‌ها ارزیابی شدند