× صفحه اصلی اخبار رسانه درباره ما تماس با ما نظرسنجی
قم به فرش‌های تازه آذین یافت
توسط تحریریه شرکت فرش آستان قدس نظرات (0)

قم به فرش‌های تازه آذین یافت

آیین اهدای فرش‌های تولیدی شرکت فرش آستان قدس رضوی به حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد.

در آستانه دهه کرامت و در آیینی ویژه، حرم حضرت معصومه(س) با دستبافته‌های شرکت فرش آستان قدس رضوی مفروش شد.

غروب آدینه 29 اردیبهشت 1402 در آیینی با حضور تولیت آستان قدس رضوی و تولیت آستان مقدس قم و در آستانه سالروز ولادت کریمه اهل بیت(س) 162 تخته فرش دستباف بافته شده توسط شرکت فرش آستان قدس رضوی، به عنوان هدیه‌ای از برادر به خواهر، از حرم مطهر رضوی به حرم حضرت معصومه(س) اهدا شد.

در این آیین که در جوار ضریح مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد، مدیرعامل شرکت فرش آستان قدس رضوی به تشریح فرایند بافت فرش‌ها پرداخت و گفت: این فرش‌ها در مساحتی بیش از 1600 مترمربع و با مشارکت حدود 200 نفر قالیباف به‌صورت متناوب و غیرمستمر در مدت 2 سال بافته شده‌اند.

حمید کارگر افزود: نقشه، رنگ‌بندی و اندازه‌های فرش‌های بافته‌شده به خواست، سفارش و تأیید متولیان آستان مقدس قم و بر اساس نیاز این بارگاه بوده و در رجشمار 30 با استفاده از بهترین مواد اولیه و رنگزاهای طبیعی به فرجام رسیده است.

وی با اشاره به اینکه همه فرایند طراحی، رنگرزی، چله‌کشی، بافت و پرداخت فرش‌ها در دو کارگاه متمرکز شرکت فرش آستان قدس رضوی در مشهد(کنه‌بیست) و کاشمر انجام شده است گفت: در مجموع بیش از 360 میلیون گره با دستان هنرمندان قالیباف شکل‌دهنده این دستبافته‌های ارزشمند بوده‌است.

مدیرعامل شرکت فرش آستان قدس رضوی با قدردانی از تأکید تولیت آستان قدس رضوی بر حفظ و تقویت هنر اصیل فرش دستباف ایران، وجه اشتغال‌زائی در این زمینه را قابل توجه دانست.

کارگر با اشاره به اینکه آذین یافتن اعتاب مقدسه و اماکن متبرکه به دستبافته‌های اصیل ایرانی زیبنده شأن و منزلت این اماکن است افزود: این امر جدا از ایجاد و حفظ اشتغال در هنر- صنعت فرش دستباف ایران، موجب می‌شود زائران بر دستبافته‌هایی اصیل و ارزشمند قدم بگذارند.

گفتنی است در پایان این آیین که از شبکه قرآن نیز به‌صورت زنده پخش می‌شد، دو تولیت آستان‌های مقدس مشهد و قم به‌صورت نمادین دو تخته از فرش‌های اهدایی را در بالای سر ضریح مطهر گستردند و بر آن نماز گذاردند.

لوگو شرکت فرش آستان قدس رضوی